Off-Page SEO (Site Dışı SEO) ile Trafiğinizi Artırın!

mume 10 Ağustos 2020 0 Comments

Web sitenizin arama sonuçlarında yüksek sıralarda görünmesini sağlamak için eksiksiz bir SEO stratejisine ihtiyacınız olduğu bir gerçektir. Arama optimizasyonunun tek bir yönüne veya yaklaşımına odaklanmanız doğru bir seçim olmayacaktır. On-page, teknik ve off-page SEO teknikleri olmak üzere 3 ana SEO türünü içeren çok yönlü bir strateji uygulamanız gerekir.Bu yazının geri kalanı off-page SEO taktiklerini içerecek ve bunları web sitenizin görünürlüğünü ve aramadaki sıralamanızı iyileştirmek için nasıl kullanmanız gerektiğini anlatacaktır.

Off-Page SEO (Site Dışı SEO) Nedir?

Off-page SEO teknikleri, web sitenizin arama sıralamasında daha yüksek görünmesine yardımcı olabilir. Ancak on-page SEO’nun aksine, off-page SEO, sitenizi veya içeriğin kendisini optimize etmekle ilgili değildir.

On-page ve off-page SEO arasındaki farkı açıklamak için:

On-page SEO, arama tarayıcılarına bir web sitesinin ne hakkında olduğunu gösterir. Arama motorlarının sayfayı alakalı ve yararlı olduğu için iyi bir arama sonucu olarak değerlenirmesine yardımcı olur.

Off-page SEO, arama tarayıcılarına bir web sitesinin önemli ve değerli olduğunu gösterir. Arama motorlarının bir sayfanın iyi bir arama sonucu olduğunu görmesine yardımcı olur, çünkü marka ve web sitesi yetkili ve popülerdir.

Linkedin’i bir benzetme olarak kullanalım. Linkedin profilinizdeki bilgileri on-page SEO olarak düşünün. Diğer insanlara uzmanlık alanlarınızın ne hakkında olduğunu ve nelerde iyi olduğunuzu söyler.Ancak insanların size verdiği onaylar off-page SEO’dur. Kendiniz hakkında söylediklerinizin doğru olduğunu onaylayan yazılardır.

Off-page SEO’nun amacı, arama motorlarının web sitenizin güvenilir, değerli ve dolayısıyla iyi bir arama sonucu olduğunu görmesini sağlamaktır.

Link Oluşturmak İçin Off-Page SEO Teknikleri

Arama motorlarına web sitenizin güvenilir, değerli ve yetkili olduğunu göstermenin en iyi yolu, sitenize backlinkler eklemektir. Yukarıdaki Linkedin örneğimizde olduğu gibi, arama motorları sitenize olan bağlantıları bir onay olarak görür. Siteniz başka bir site tarafından bağlanılacak kadar değerli olduğundan, arama motorları bunu sitenizin alakalı ve güvenilir olduğuna dair bir sinyal olarak ele alır.Bu nedenle bağlantı kurma, en önemli sayfa dışı SEO tekniklerinden biridir.

Tüm bağlantıların eşit değere sahip olmadığına dikkat etmek önemlidir. Bazı bağlantıların arama motorları üzerinde diğerlerinden daha fazla etkisi vardır.

Arama motorları, aşağıdakilere bağlı olarak değişen değer seviyelerinde bağlantılar verir:

  • Sitenin yetkisini bağlama. Daha yetkili sitelerden gelen bağlantılar daha fazla değere sahiptir.
  • Bağlantı verilen sayfadaki içeriğin bağlantılı siteyle alaka düzeyi. Markanız, sektörünüz ve bağlantılı içeriğinizle ilgili sayfalardan gelen bağlantılar daha fazla değere sahiptir.
  • Bağlantının bağlantı metni. Bağlantılı sayfadaki markanız veya içeriğinizle alakalı bağlantı metni içeren bağlantılar daha fazla değere sahiptir.
  • Bağlanan siteye bağlantı sayısı. Büyük bir geri bağlantı profiline sahip sitelerden gelen bağlantılar daha yüksek bir değere sahiptir.

Dolayısıyla, bir bağlantı kurma stratejisi oluştururken, ilgili içerik ve ilgili bağlantı metni ile yetkili sitelerden yüksek kaliteli geri bağlantılar elde etmeye odaklanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir