Google Search Console ile Web Sitenizi Üst Sıralara Taşımanın 5 Yolu

mume 9 Ağustos 2020 0 Comments

Google Search Console, sitenizin diğer kullanıcılar tarafından nasıl göründüğünü açıklayan ve performansını analiz eden ücretsiz bir araçtır. Google tarafından sunulan bu araç, kendi web sitesini geliştirmek isteyenlerin arama sorgularında üst sıralarda yer almasını sağlıyor. Bu yazımızda Google Arama Konsolu ’nu nasıl kullanacağınızdan ve web sitenizi ziyaret edenlerin sayısını artırmanızı sağlayan ipuçlarından bahsedeceğiz.

Google Search Console Neden Kullanılmalı?

Console, sitenizin Google arama sonuçlarındaki popülerliğini ve sıralamasını ölçerek daha geniş bir kitleye ulaşmanızı sağlıyor. Günlük işletme verilerini web site sahiplerine sunan araç sayesinde tek bir panel üzerinden kontrol edilmesi mümkün kılınıyor. Ayrıca sitenizin sıralamadaki yerini etkileyen hatalarına, güvenlik açıklarına ve index problemlerine karşı sizi uyarıyor. Etkili ve doğru kullanımla web sitenizi bir profesyonel gibi yönetebilirsiniz.

Google Search Console Hesabı Nasıl Kurulur?

İlk aşama olarak web sitenizi Google Search Console’a manuel olarak eklemeniz gerekiyor. Bu aşama oldukça kolay olduğundan sadece birkaç dakikanızı alacaktır. Google Search Console bağlantısı üzerinden web siteniz için ilk adımı atabilirsiniz. Google hesabınızla giriş yaptıktan sonra adres URL’sini doğru bir şekilde yazmanız bekleniyor. Web sitenize sahip olduğunuzu onaylamanız için en basit yol olan HTML etiketleme metodunu kullanabilirsiniz.

Site Performans Testi

Sitenizin performansını ölçen Google Search Console üzerinden üst sıralara yükselmek için gerekli anahtar kelimeleri ve sayfaları bulabilirsiniz. Sitenizi kurduğunuz maksimum 16 aydan itibaren tüm ziyaretçi sayısını ve tıklama miktarlarına tek tablo üzerinden ulaşabilirsiniz. Hem masaüstü hem de mobil cihazlarla sitenize yapılan girişleri inceleyebilir, ziyaretçilerinizin hangi ülkeden olduğu bile görebilirsiniz.

Hız Testi

SEO çalışma prensibi dolayısıyla sitenizin yüklenme hızı belirleyici bir rol oynamaktadır. Sayfanızın gereğinden uzun sürede açılması, ziyaretçilerinizin sitenizi giriş yapmadan ayrılmalarına yol açabilir. Yüklenme hızını ölçmek adına Google SearchConsole’a alternatif olan Google altyapılı PageSpeedInsights ile web sitenizi analiz edebilirsiniz.

XML Site Haritası

XML site haritası, web sitenizde yer alan tüm sayfaların ve gönderilerin Google tarafından tanınmasına yardımcı olur. Google SearchConsole’daki bölme üzerinden site haritanızdaki hataları veya indexli olmayan sayfaları kontrol edebilirsiniz. Diğer hata raporlarını ve güvenlik sorunlarını için gerekli aksiyonları yerine getirerek Google SearchConsole’u dilediğiniz gibi yönetebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir