2020 Yeni SEO Trendleri (Sesli Arama, Snippet’ler)

mume 10 Temmuz 2020 0 Comments

Google, arama algoritmalarında her yıl arama sıralamanızı etkileyebilecek yüzlerce değişiklik yapar. 2020’de Trendler nelermiş bakalım.

1. Sesli arama: İnsanlar konuştuğu gibi arıyor

“Google, en yakın restoranı bulabilir misin?”

Sadece 2017’de 33 milyon sesli arama sorgusu vardı. Mart 2019 verileri, mobil aramaların %20’sinin sesli arama olduğunu göstermektedir .

Sesli arama giderek daha popüler hale geldikçe, daha fazla kişi arama sorgularını konuştukları gibi yazacaktır.

Bu arama sorgularının çoğu uzun kuyruklu ve spesifiktir. Kullanıcılar tam olarak sordukları soruya doğru bir cevap ister.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler arayan kullanıcılar, dikkate alma aşamasındadır ve dönüşüm gerçekleştirme olasılığı çok yüksektir.

Bu nedenle, web sitenizi Yerel SEO için optimize edin.

2. Öne çıkan snippet’ler arama sonuçlarına hâkim olmaya devam edecek

Öne Çıkan Snippet’ler genellikle “Konum 0″ olarak adlandırılan 1 numaralı organik sonucun üzerinde görünür.

Bu özellikten yararlanmak ve web sitenize daha fazla tıklama almak için web sitenizde sık sorulan sorulara net yanıtlar sağlamanız gerekir. Öne çıkan Snippet’ler, Google’ın belirleme yöntemine sahip olduğu kalitelerine bağlı olarak değerlendirilir ve zirveye çıkarılır.

Google’dan websitesine yapılan tıklamaların %54,68’inin Öne Çıkan Snippet’lerden geldiği kanıtlandığı için Öne çıkan snippet’leri göz ardı etmeyin ve soru cümlelerine yanıt verin. Örneğin:”SEO Nedir?”

Öne Çıkan Snippet

3. HTTPS Protokolü

Https protokolü SEO açısından önemli bir faktördür.

SEO’da Google’ın istediği gelen kullanıcının sitemizde vakit geçirmesi, alışveriş yapması veya araştırdığı konunun cevabını bulması. Bunlar olurken de kullanıcının güvende olmasını da çok önemsemektedir.

HTTPS kullanıcılarımızın şifrelenmiş ve güvenli bağlantı yapmasını sağlar.

4. Mobil UX

Bildiğiniz üzere son yıllarda Mobil kullanım oranı oldukça arttı. Ortalama bir websitesine gelen trafiğin %50-%70’i mobil üzerinden gelmektedir. Tabi bu oran sektöre bağlı değişebiliyor Örneğin yazılım geliştiricilerle alakalı içerik üretiyorsanız kod paylaşımı, hata çözümleri gibi içerikler paylaşıyorsanız bilgisayar kullanım oranı çok daha yüksek olacaktır.

UX= User Experience = Kullanıcı Deneyimi

Google, gönderdiği kullanıcıyı memnun etmemizi istiyor. Sitemiz hızlı açılmalı, mobilde rahat kullanılmalı, kullanıcı sitemize geldiğinde ona güzel bir deneyim yaşatmalıyız. Karşılığında Google bizi ödüllendirecektir.

5. Videolar

Web sitenizdeki mevcut içeriği destekleyen yararlı YouTube videoları oluşturun.

İçeriğinizi videolar ile destekleyin, hem kullanıcıya video ile daha detaylı bilgi verdiğiniz için hem de sitede kalma süresi uzadığı için Google sizi ödüllendirecektir.

6. İçerik Uzunluğu

Araştırmalar, 2.000 veya daha fazla kelimelik makaleleri olan sayfaların genellikle daha az kelimeli bir makaleden daha fazla okuyucu aldığını göstermiştir.

[box type=”info” align=”alignleft” class=”” width=”300″]Araştırmalar ne kadar böyle olsa da biz içerik uzunluğundan daha çok kaliteli olmasını, kullanıcının makaleye giriş amacına göre istediğini vermenizi öneririz.[/box]

İçerik Uzunluğu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir